• Hava Filtreleri

    Bir motorun verimli çalışabilmesi için gerekli olan parçalardan biri de hava filtresidir. Motorun hava emiş yolundaki tek engel olan hava filtresi, dışarıdan emilen havanın temizlenerek motorun yanma odasına iletilmesini sağlar. Hava filtresinin verimli çalışabilmesi için zararlı maddeleri yüksek oranda süzmesi gerekir. Performans hava filtreleri’de bu fikir temel alınarak geliştirilmiştir. Otomobillerdeki orijinal kâğıt filtreler’in aksine, bu filtreler iki farklı maddeden üretiliyor: Sünger ve yağlı pamuk–tel karışımı (koton).
    Sünger filtrelerin geçirgenliği daha fazla olduğu için daha fazla performans sağlıyor. Ancak bu filtrelerde toz geçirme riski daha yüksek.

    Yağlı pamuk–tel karışımı filtreler ise, yağlı bir yapıya sahip oldukları için tozu daha iyi tutabiliyorlar. Fakat geçirgenlikleri sünger kadar yüksek olamıyor. Filtreler araçlara iki şekilde uygulanabiliyor; Açık ve Kutu içi olmak üzere ikiye ayrılır.

    Kutu içi filtreler, otomobilin orijinal filtre yuvasına takılarak daha fazla geçirgenlik sağlanıyor. Açık filteler ise emme manifolduna bir aparat yardımıyla bağlanıyor. Hem kutu içi hem açık yağlı filtrelerin tümü, periyodik aralıklarla temizlenip yeniden kullanılabiliyor. Otomobilin orijinal filtre sisteminde, kaybolan hava akış hızı ve yoğunluğu, performans tipi filtreler sayesinde daha etkili hale geliyor ve yanma odasına giren hava miktarı daha fazla olduğu için yanma da daha şiddetli oluyor ve böylece otomobil performansında %5 ‘lik artış sağlana biliyor..